ARTISTS





















ORIGIN EFFECTS USERS

  • David Gilmour (Pink Floyd)
  • John Mayer
  • Pete Townshend (The Who)
  • Don Felder (The Eagles)
  • Chris Woltsenholme (Muse)
  • Josh Homme (Queens of the Stone Age)
  • Mark Knopfler (via British Grove Studios)
  • Steve Lukather (Toto, Ringo Starr)
  • Simon Neil (Biffy Clyro)
  • Walter Becker (Steely Dan)
  • Leland Sklar (Crosby, Stills & Nash, Rod Stewart, Diana Ross...)
  • Robbie Robertson (The Band, Bob Dylan, Producer)
  • Paul Barrere (Little Feat)
  • James Valentine (Maroon 5)
  • Gary Lucas (Captain Beefheart)
  • John Shanks (Bon Jovi, Van Halen, Santana, Sting...)
  • Jake Blanton (The Killers, Beck, Sia...)
  • Jacob Peterson (The Steve Miller Band)
  • B.J.Cole (Cat Stevens, The Verve...)
  • Robbie McIntosh (Paul McCartney, John Mayer etc...)
  • Cindy Cashdollar (Ryan Adams etc...)
  • Ross Hogarth (Producer: Van Halen, Gov’t Mule etc...)
  • Stone Gossard (Pearl Jam)
  • Mark Foster (Foster the People)
  • Morgan Sinclair (Architects)
  • Lu Edmonds (P.i.L)
  • Morgan Nicholls (Muse, Gorillaz, Lilly Allen)
  • Andy Bell (Oasis/Beedy Eye/Ride)
  • Mark Gardener (Ride)
  • Aaron Gillespie (Paramore, Underoath, The Almost...)
  • Tim Wheeler (Ash)
  • Ben Jones (The Voice UK, Mary J Blige, Pixie Lott...)
  • Ben Epstein (The Voice UK, Pixie Lott...)
  • Patrick Walden (Babyshambles)
  • Terry Britten (Michael Jackson, Tina Turner etc...)
  • Hector Maldonado (Train)
  • Ian Perkins (The Gaslight Anthem)
  • James Gregory (Nashville Sessions, Michael W. Smith, Amy Grant)
  • Daniel Steinhardt (Tin Spirits, That Pedal Show)
  • Derek Frank (Shania Twain)
  • Jason Boland (Kodaline)
  • Henry Kaiser
  • Mark Sheehan (The Script)
  • Jacob Tilley (Young the Giant)
  • Lebo (Animal Liberation Orchestra)
  • Giacomo Gastaldi
  • Mark Cimino (Devon Townsend)
  • Keith Duffy (The Corrs, Ronan Keating)
  • Francois Fasano (Pixie Lott, Emile Sande, Zak Abel)
  • Jimi Goodwin (Doves)
  • Tarrant Anderson (Frank Turner)
  • Joshua Grange (Sheryl Crow, KD Lang)
  • Tim Smith (Noel Gallagher’s High Flying Birds)
  • Mikey Rowe (Noel Gallagher’s High Flying Birds)
  • Russ Pritchard (Noel Gallagher’s High Flying Birds, The Zutons)
  • Dan Rothman (London Grammar)
  • Paul Stacey (Producer: Oasis, Black Crowes etc...)
  • Brian Fallon (Gaslight Anthem)
  • John Osborne (Brothers Osborne, Miranda Lambert)
  • Skyler Acord (Issues)
  • Ian Haug (Powderfinger, The Church)
  • Daniel Offerman (Girls In Hawaii)
  • Andy Saxton (Cry For Silence, Bon Jovi, Jimmy Eat World)
  • Matt Edwards
  • Javier Serrano (Alex Campos Band, Deluz)
  • Sebastian Robertson
  • Giacomo Gastaldi (Bloodshot Dawn, Darkend)
  • Kevin Butler (Thy Art Is Murder)
  • Brian Hinchliffe (Veteran session bassist)
  • Marty Prior (Freelance Bass Player, Fluance, Cockney Rebel)
  • Lenny Kravitz
  • Jerry Douglas (Eric Clapton, Alison Krauss, etc...)
  • Steven Gibb (Black Label Society, Crowbar)
  • Steven Wilson (Porcupine Tree, Opeth, King Crimson, Jethro Tull...)
  • Aziz Ibrahim (Stone Roses, Steven Wilson, Asia, Simply Red)
  • Tony Levin (King Crimson, Peter Gabriel, Pink Floyd, Davie Bowie...)
  • Roland Guerin (Paul Gilbert, Dr John, Allen Toussaint...)
  • Alexander Robertshaw (Everything, Everything)
  • Dishan Abrahams (Kylie Minogue, Sugarbabes)
  • Gilby Clarke (Guns N' Roses, Slash, Heart, MC5...)
  • Martin Gore (Depeche Mode)
  • Charlie Burchell (Simple Minds)
  • John Fields (Producer: Miley Cyrus, Pink...)
  • Fred Fairbrass (Right Said Fred)
  • Steve Rothery (Marillion)
  • Billy Mercer (Ryan Adams)
  • Marco Benivento (Phil Lesh & Friends)
  • Simon Johnson (Tom Jones, James Morrison, Lana Del Rey)
  • Darren Hodson (Lulu, Rumer)
  • Louis Riccardi (Lulu, Professor Green, Melanie C...)
  • Laurence Ungless (Bjork, Seth MacFarlane, film scores)
  • Amos Heller (Taylor Swift)
  • Paul Wilson (Snow Patrol)
  • Deeral (Go West, Phil Collins etc...)
  • Jerry Meehan (Robbie Williams, Roxy Music etc...)
  • Ben Lloyd (Frank Turner)
  • Jeremy Stacey (Noel Gallagher’s High Flying Birds, The Waterboys etc...)
  • Kurt Rosenwinkel
  • Rob Harris (Jamiroquai)
  • Tim Pierce (Michael Jackson, Madonna, Eric Clapton etc...)
  • Pete Thorn (Chris Cornell, Melissa Etheridge etc...)
  • Michael Thompson (Christina Aguilera, Mariah Carey etc...)
  • Ariel Posen (The Bros. Landreth)
  • Adam Chetwood (Paulo Nutini, Black Peaches, White Denim)
  • Charlie Fowler (Bastille, Ellie Goulding, Adam Lambert)
  • Armon Jay (Dashboard Confessional, Noah Gundersen)
  • JJ Boogie (Arrested Development)
  • Jevon Beaumont (Arthur Brown)
  • Tori Kelly
  • Edwin Carranza (Neyo, Tori Kelly)
  • Dan Warner (Madonna, Shakira, Barbara Streisand etc...)
  • Andy G Jones (Van Morrison, Brian May, Hank Marvin etc...)
  • Mike Moore (James Arthur)
  • Brian Grilli
  • Dan "Lebo" Lebowitz (Animal Liberation Orchestra)
  • Duncan Lyle (Kate Rusby)
  • Neill Maccoll (David Gray, Beth Gibbons, Steve Earle, etc)
  • Ryan Scott Graham (State Champs)
  • Tony Diaz (State Champs)
  • Lucas Polo (Phil Manzanera)
  • Michael Messer
  • Arne Skage Jr.
  • Alexander Robertshaw
  • Konstantine Margaritis
  • Matt White (CeeLo Green, James Morrison, Hurts)
  • Francis Hylton (Chaka Khan, Incognito)
  • Julian Cox (CeeLo Green/ Rumer etc...)
  • Jop van Summeren (De Straat)
  • Lance Keltner
  • Kirk Lorange
  • Denis Fernandez Gridchin (Innvoid, Arcanus)
  • Alex Petterson (The South)
  • Peter Bullick (Deborah Bonham)
  • Jim Kirkpatrick (Bernie Marsden etc...)
  • Werner Koeck (Andreas Gabalier)
  • David Gillis
  • Mark Van Allen (Zac Brown Band etc...)
  • Robert Sands (Soundtracks; Duck Dynasty, Pawn Stars, Moonshiners...)